Investeerimismaailmas esimesi samme tegijale võib kogu see meeletu infohulk tunduda ülejõu käivana ja heidutavana. Tõsi, investeerimine ei ole lihtne, kuid mõnest printsiibist kinni pidades suudab iga investor enda edu tõenäosust märkimisväärselt suurendada.

- Investor Toomas
- Foto: Anti Veermaa
Tegu ei ole isegi niivõrd investeerimisnippide kui üleüldiste hoiakutega, mis peaksid kindlustama finantskindluse eelkõige pikemas plaanis.
Esimese asjana peab investor elama alla oma võimete ehk säästma raha. Ideaalne näide on maailma edukaim investor Warren Buffett, kes elab endiselt 50 aastat tagasi ostetud tagasihoidlikus majas ega kuluta kunagi üleliigset dollarit. Hoidu laenudest ning paiguta raha kõrvale lühi- ja pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks.
Pööra tähelepanu kuludele. Tihti kiputakse keskenduma ainult tootlusele, kuid kulud mõjutavad otseselt tootlust. Näiteks fondide puhul peaksid investorid vaatama fondi tegevuskulusid, tehingute sagedust (mida sagedamini fond tehinguid teeb, seda rohkem makstakse tehingutasusid) ja osakute ostmise või müümisega kaasnevaid kulusid. Aktsiate puhul on põhikulu tehingutasud. Otsi keskmisest madalamaid fonde ja/või teenuseosutajaid, sest juba paar protsenti kulude pealt kokkuhoidu muundub otsekohe paremaks tootlusnumbriks.
Ära keskendu vaid ühele firmale või fondile. Katsu portfelli hajutada, sest ühe või paari firma puhul on investeering avatud suuremale riskile. Kindlasti ära keskendu investeerides varasemale tootlusele, mis on paljude algajate investorite viga. Kuldne reegel: osta odavalt, müü kallilt. Ostes juba pikka aega hästi esinenud aktsiat või fondi, juhtub täpselt vastupidine – ostad kallilt, müüd odavalt.
Kõike seda tehes ära kaota silmist eesmärke. Nagu minagi, nii peaks enamik investoreid üritama kindlustada pensionipõlve. Seetõttu ära müü maha investeeringuid, et teha autoliisingu sissemakset või minna nädalaks puhkusele.
Muuda õige käitumine harjumuseks. Iga kuu lase pangal automaatselt raha kanda enda investeerimiskontole, et ei tekiks kiusatust seda niisama kulutada. Tähtis on hoida oma portfell tasakaalus. Vastavalt enda riskivalmidusele hinda, kui suur osa portfellist peaks olema aktsiate, võlakirjade ja lihtsalt raha all. Katsu vähemalt kord aastas oma investeeringud taas tasakaalu viia.
Nende põhimõtete järgimine just konti ei murra, kuid vastutasuks suurendab olulisel määral õnnestumise tõenäosust. Ka mina üritan neid põhimõtteid järgida ning julgen teistelegi soovitada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!